Nyeste artikler
Se alle
(Foto: TV3)

Årets TV Pris 2014: Her er vinderne

Her til aften blev vinderne fundet til dette års TV Pris, som hører under Copenhagen TV Festival.

Her til aften blev vinderne fundet til dette års anerkendte TV Pris.

Se vinderne herunder:

1. BEDSTE DOKUMENTAR

‘THE ACT OF KILLING’, FINAL CUT FOR REAL, DR K.

2. BEDSTE FAKTASERIE

‘I SKATTELY,’ DR DOKUMENTAR, DR1.

3. BEDSTE REPORTAGESERIE

S’YG I HOVEDET’, UNITED PRODUCTION, DR3.

4. BEDSTE NYHEDSHISTORIE

‘BØRNENE OG LUGTEN – FILIPPINERNE’, TV 2 NYHEDERNE, TV 2.

5. BEDSTE NYHEDS-EVENT/LIVE-DÆKNING

‘DEMOKRATIETS AFTEN’, DR NYHEDER, DR1.

6. BEDSTE AKTUALITETSPROGRAM

DR2 UNDERSØGER: ‘EN VÆRDIG DØD’?, DR DANMARK – NATUR &

SAMFUND, DR2

7. BEDSTE SPORTSPROGRAM

‘X GAMES’, DR SPORTEN, DR3

8. BEDSTE LIVSSTILSPROGRAM

‘KENDER DU TYPEN’?, DR DANMARK – NATUR & SAMFUND, DR1.

9. BEDSTE BØRNEPROGRAM

‘PENDLERKIDS 2’, GRIF FILM, DR ULTRA.

10. BEDSTE KONKURRENCEDREVNE REALITYSERIE

‘ROBINSON EKSPEDITIONEN’, STRIX TELEVISION, TV3.

11. BEDSTE KARAKTERDREVNE SERIE

‘SORT ARBEJDE’, STV PRODUCTIONS, DR 2.

12. BEDSTE FACTUAL ENTERTAINMENT

‘GAL ELLER NORMAL’, KONCERN TV, DR1.

13. BEDSTE TV UNDERHOLDNING

‘VILD MED DANS’, MASTIFF, TV 2.

14. BEDSTE TV SATIRE/COMEDY

‘RYTTERIET II’, DR FIKTION, DR2.

15. BEDSTE TV DRAMA

‘ARVINGERNE’, DR FIKTION, DR1.

16. BEDSTE TV EVENT

‘P3 GULD’, DR EVENT, DR3.

17. ÅRETS NYSKABELSE – FAKTA

‘ULTRA NYT’, DR DANMARK B&U, DR ULTRA.

18. ÅRETS NYSKABELSE – UNDERHOLDNING

‘FUCKR MED DN HJRNE’ , IMMERGUT, DR 3.

19. BEDSTE TV PÅ FLERE MEDIER

‘ÆG’ PÅ DR3, DR KULTUR, DR3.

20. BEDSTE KVINDLIGE TV VÆRT

STÉPHANIE SURRUGUE (KULTUREN PÅ NEWS)), TV 2 OG TV 2 NEWS, TV 2

NEWS.

21. BEDSTE MANDLIGE TV VÆRT

MARTIN KRASNIK (DEADLINE), DR NYHEDER, DR2.

22. ÅRETS VÆRTSTALENT

ESBEN BJERRE OG PETER FALKTOFT (‘MONTE CARLO ELSKER USA’), DR

UNG, DR3.

23. ÅRETS BIG CHARACTER

LINSE KESSLER (‘FAMILIEN FRA BRYGGEN’), METRONOME PRODUCTIONS,

TV3.

24. BEDSTE TV TRAILER

‘DANISH DYNAMITE 3’ – JEPPE K., TV 2 MARKETING, TV 2 ZULU.

25. BEDSTE KLIP

NIELS JØRGEN LYSTER OG STEFFEN SENNENWALDT (A-KLIP) OG DAVID

RUE (KOKAINENS PRIS), EYEWORKS, DR3.

26. BEDSTE FOTO

PETER RAMSØ OG NICKLAS KORGAARD (‘FUCKR MD DN HJRNE’),

IMMERGUT, DR3.

27. SEERPRISEN

‘ARVINGERNE’, DR FIKTION, DR1.

28. ÅRETS OTTO

JARL FRIIS MIKKELSEN.

LÆS OGSÅ: HOT STUFF: TV Festival blåstempler reality-tv

Følg med på vores Facebook-side, så du hele tiden er opdateret med nyheder fra diverse reality-programmer og kendisser.